< inapoi
Barcelona remizeaza acasa cu Atletico

La prima partida in Primera, dupa revenirea de la Campionatul Mondial al Cluburilor, campioana FC Barcelona a aratat ca inca nu si-a revenit dupa socul infrangerii cu Internacional, reusind doar un rezultat de egalitate, 1-1, pe Nou Camp, in compania celor de la Atletico Madrid. Cele doua goluri au fost reusite de Ronaldinho (41), din lovitura libera, si respectiv Aguero (60).

Primele 20 de minute au fost dominate categoric de Barcelona, posesia de 70% fiind elocventa in acest sens. La capitolul faze de poarta, catalanii nu au stat la fel de bine, doar Deco avand sansa deschiderii scorului inca din minutul doi, cand Leo Franco s-a opus la sutul de la 16 metri al portughezului.

Oaspetii de la Atletico Madrid s-au aratat periculosi la poarta lui Valdes in urma a doua faze fixe, in minutele 27 si 36, goalkeeper-ul catalan respingand salvand providential poarta Barcelonei la lovitura libera din minutul 27.

Cu toate acestea, cei care au punctat pe tabela au fost tot catalanii gratie geniului pus in practica de Ronaldinho. Brazilianul a executat magistral o lovitura libera de pe dreapta in minutul 41 si Leo Franco a plonjat doar pentru fotoreporteri. Faza fusese precedata de o mare ocazie a lui Xavi, care a reluat cu capul din sase metri in acelasi Leo Franco (39).

In ultimele secvente ale primei parti, Ronaldinho a creat o noua faza periculoasa in careul madrilen, dar islandezul Gudjohnsen nu a gasit drumul spre gol, liber la 10-11 metri, incurcandu-se in balon.

Barcelona a dominat teritorial si inceputul partii secunde, dar oaspetii au profitat pe contraatac si Kun Aguerro a egalat in minutul 60, infiltrandu-se intre Puyol si Thuram, la o pasa a lui Luccin.

In pofida eforturilor jucatorilor blaugrana scorul a ramas nemodificat pe tabela, in clasament Barcelona mentinandu-se pe locul secund, la patru puncte in spatele liderului FC Sevilla, echipa lui Rikaard avand un meci mai putin disputat.

Campionatul spaniol de fotbal intra intr-o scurta vacanta cu ocazia sarbatorilor de iarna, urmand sa se reia pe 7 ianuarie 2007.